Tylko ciało i kości poniżej- opowiadanie

Mijam parking Starego Browaru. Jest tam sygnalizacja świetlna. Zawsze na czerwonym, chociaż żaden samochód nie jedzie. Przechodzę nieprzepisowo jak zwykle. Nie mam pretensji do nich, zrobiłbym to samo, gdybym był bogaty. Położyłbym na moim podjeździe sygnalizację świetlną i ustawiłbym ją zawsze na czerwono. Zmieniałaby kolor na zielony na kilka sekund tak jak każde inne światło dla pieszych w Poznaniu, żeby masa ludzi zgromadzonych przed czerwonym światłem mogła przesunąć się na drugą stronę ulicy, podobnie jak lawina muzułmańskich pielgrzymów w Mekce. A co z biednymi staruszkami? Pytasz. Może nie znasz polskich staruszek, odpowiadam. Pod tym niepozornym wyglądem kryje się ciało pełne ścięgien. Wiele razy starsze panie wpadały na mnie na ulicy, powodując, że traciłem równowagę, a raz kiedy zetknąłem się z ostrym łokciem, prawie złamałem żebro. Wygląda na to, że dla starszych pań zima jest jak gorąco i ciśnienie dla węgla, zamienia ich mięśnie w diamenty.Nie zapomnę o policji. Położyłbym parę dużych koszy na śmieci na poboczu drogi, aby mogli przyczaić się na swoje ofiary.

Wchodzę do kina. Nie ma jej tutaj. Film zaczyna się oficjalnie za dziesięć minut, przedtem jest pół godziny reklam. Czekając, aż przyjdzie, siedzę i czytam notatki na moim telefonie. “Jesteśmy tylko ciałem i kością poniżej”, nie pamiętam, co miałem na myśli, kiedy to pisałem. Przypomina mi to zdanie, które powiedziała mi kilka dni temu. Podobał mi się jej zapach i zapytałem, czy to perfumy, czy po prostu jej naturalny zapach po prysznicu. Powiedziała: “Nie urodziłam się pachnąca Chanel, wiesz?” Roześmiałam się. Jej zdanie jest tak użyteczne. Następnym razem kiedy barman pyta mnie w barze: “Piwo w butelce czy lane?” Odpowiem: “Czy dla Ciebie ja pachnę Chanel? Lane!” Dobre zwroty są uniwersalne. Bez względu na to, że konteksty, z których pochodzą, były ograniczone, ich znaczenie mogą zmienić cały nasz światopogląd. W każdym razie jesteśmy tylko ciałem i kością poniżej. Przypomina mi to również czas, kiedy moja matka rozgniewała się na mojego ojca i powiedziała mu: “Zrujnowałeś mi życie”. Tak właśnie wygląda dla mnie prawdziwa miłość: ta, która rujnuje twoje życie. Łatwo jest kochać, gdy czerpiesz z tego zyski. Kiedy się dobrze bawisz i dorastasz osobiście, ekonomicznie lub społecznie. Prawdziwa miłość jest wtedy, gdy rezygnujesz z osobistego szczęścia dla wyższego celu: Rodzina. Jak Jezus powiedział: “Kochajcie swoich nieprzyjaciół … Bo jeśli kochacie tylko tych, którzy was kochają, to na jaką nagrodę zasługujecie? Czy nie robią tak również poborcy podatkowi?” Najwyraźniej Jezus nie był fanem ZUSu, ale nie o to tutaj chodzi. Chodzi o to, że miłość nie jest dla zysku.

Wszyscy jesteśmy po prostu ciałem i kością poniżej. Pamiętam, jak kiedyś wysłałem swoją ulubioną argentyńską rockową piosenkę do polskiej dziewczyny. Była profesorem języka hiszpańskiego i rozmawiałem z nią w tym języku, mimo że zawsze wolę mówić po polsku. Po prostu zbyt ją lubiłem i cieszyłem się, że ona zrozumie tę piosenkę. Nie odpowiedziała, więc wysłałem jej następną, na wypadek, gdyby pierwsza nie była w jej guście. Znowu bez komentarza. Najbardziej nienawidzę na tym świecie obojętności, więc zapytałem ją, co o piosenkach myśli. Powiedziała “Są okropne” w zwyczajny, brutalnie uczciwy polski sposób. Pomyślałem: “Co za marnotrawstwo. Nauczyć się czyjegoś języka, by pogardzać ich piosenkami.” Nie mówię, że powinna lubić każdą hiszpańską piosenkę, ale widziałem w niej ogólnie pozytywne nastawienie. Rozcięła język hiszpański i przestudiowała go jak antropolog badający afrykańskie plemiona. Zobiektywizowała go i dlatego nie przykładała żadnej wagi do jego estetyki. Zebrała słowa, tak jak archeolog zbiera starożytną ceramikę, nie ze względu na ich estetykę, ale za jej wartość naukową i historyczną. Dlatego raczej unikam randek z dziewczynami, które zrobiły karierę z mojego języka ojczystego, ponieważ nie chcę być atrakcyjny z powodu mojego pochodzenia lub osiągnięć, ale z powodu mojego piękna i wartości. Jestem romantykiem. Chcę być z kimś, z kim nie mam nic wspólnego, oprócz pierwotnego pragnienia miłości.

Dziewczyna Chanel też nie jest idealna. Przede wszystkim, jest spóźniona trzydzieści pięć minut, co oznacza, że ​​już przegapiliśmy pięć minut filmu. Powiedziała mi, że jest korek, i dziś jest dzień kobiet, więc nie powinienem być na nią zły, ale jestem. Jestem ogólnie zły na wszelkiego rodzaju marnotrawstwo, nawet jeśli jest to tylko film. Tak czy inaczej, oto ona, więc daję jej różę i wchodzimy do kina. To dzień kobiet, więc grają Całe Szczęście na wszystkich seansach. Róża jest obowiązkowa, przy okazji; sprzedają ją przy wejściu do kina, jeśli jej nie masz. Widzę mężczyzn siedzących w kinie. W ich twarzach rezygnacja półtorej godziny życia na rzecz melodramatycznej nudy. Niektóre iskierki na pewno zamigotali w ich oczach podczas zwiastuna nowego filmu Marvela, ale zwiastuny już się zakończyli więc ponownie ponurość przenika ich twarze. Słyszę, jak hiszpańska dziewczyna mówi do swojego polskiego faceta po hiszpańsku: “Zmień tę pogrzebową twarz. Jak chciałeś być ponury, mogłeś zostać w domu.” Na to on odpowiada: “To mogę wrócić?”. ”Nigdzie nie pojedziesz!” zamyka sprawę.

Podczas filmu kobiety stosują różne metody, aby ich mężczyźni nie zasnęli. Szczypnięcia to najczęstsza waluta, ale facet drzemał tak wiele razy, że jego kobieta po prostu dała mu trzy szybkie ciosy na tył głowy z bukietem sześciu róż. Niektóre płatki opadły, ale osiągnęła swój cel: on siedzi prosto, z oczami na ekranie. Nawet nie waży się poruszyć głową. Spoglądam na dziewczynę Chanel, która patrzy na mnie porozumiewawczo. Ona też ma różę, a ja byłem na tyle głupi, by nie odciąć cierni. Postanawiam się naprawdę skupić na filmie. Protagoniści się kłócą. On mówi do niej: “Udajesz, że jesteś zadowolona tym osobliwym uśmiechem, który umieszczasz na każdym ze swoich zdjęć. Uprawiasz medytację, aby zapomnieć, że żyjesz i że nie możesz sobie poradzić. Znajdziesz innego mężczyznę, który spełni twoje wymagania. Będziesz mieć to, czego chcesz, ale prawdziwy uśmiech i szczęście, nie wiem, czy kiedykolwiek to osiągniesz. Żegnam, ale naprawdę życzę Ci, żebyś w końcu mogła się nauczyć żyć.” Zanim skończył to zdanie, ona złapała popielniczkę i rzuciła ją, trafiając w oko byka. On traci równowagę i upada na podłogę, a ona chwyta pustą wazę i rozbija ją na jego głowie. Potem się uśmiecha, podczas gdy robi selfie z nim leżącym w tle. Pokazuje mu zdjęcie i mówi: “Nie oszukuj się, uśmiech wygląda na fałszywy, ale pochodzi z prawdziwej radości”. I opuszcza scenę. Kobiety w kinie, które śmiały się ze sceny, teraz kibicują wyjściu bohaterki. W kolejnej scenie pojawia się w jej życiu inny kandydat, podczas gdy są szybkie ujęcia poprzedniego faceta patrzącego na jej zdjęcie i płaczącego, ponieważ tęskni za nią. “Życie nie jest czarno-białe”, ona mówi na końcu filmu, “ale szare obszary są dla tchórzy”.

Kiedy film się kończy, odprowadzam ją do jej domu. Jesteśmy tylko ciałem i kością poniżej. Czas się pożegnać, a ona przypomina mi, że jeszcze mnie nie uderzyła. Nie ma dnia kobiet bez uderzenia w twarz swojego ukochanego mężczyzny. Oferuję mój policzek i zamknę oczy. Czekam dziesięć sekund na klapsa; potem czekam jeszcze dziesięć sekund, ponieważ obawiam się, że uderzy mnie, gdy tylko otworzę oczy, aby zadać więcej obrażeń psychicznych. W końcu akceptuję moje przeznaczenie i otwieram oczy. Uśmiecha się do mnie. Całuje mnie. Jesteśmy tylko ciałem i kością poniżej, ale ona jest czymś innym. Wytworzyła się z gwiezdnego pyłu. Dzień prawie się skończył. Jutro kobiety znowu będą tylko ciałami i kośćmi poniżej, z wyjątkiem dziewczyny Chanel.

soyjuanma86

I'm a writer born in Argentina, but currently living in Poland. I work as an English and French teacher, translator and copywriter.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.