Lekcja do życia- opowiadanie


„Facebook to nie Tinder!”, Odpisała mi, przejmując się drobiazgiem. Ponieważ w kosmicznym pociągu wydarzeń, które doprowadziły mnie do kontaktu z nią, kwestia czy Facebook ma funkcję przesunięcia w prawo i w lewo była zupełnie nieistotna. Widziałem jej profil przypadkowo i napisałem do niej: próżny impuls czy przeznaczenie? W tej chwili wszystko zależało od niej.

Ale czasami drzewo przysłania las ludziom. Grają bezpiecznie; decydują się na jasne odpowiedzi, tak jakby życie było testem prawda czy fałsz. Nigdy nie byłem dobrym uczniem, bo dla mnie życie nie dotyczy dobra ani zła, ale pragnienia i zaangażowania. Nie uczy się tego w szkole; wręcz przeciwnie: wymuszają się programy nauczania, które niektórzy zatęchli ludzie uznali za przydatne. Pod koniec liceum nie podaje się decyzji zmieniających życie. Szkoła wie lepiej niż ty. Twoje pragnienia są wadami, które należy wykorzenić, instynktami do prostowania. Szkoła nie chce, żebyś improwizował w życiu; chce rzetelnych obywateli zdolnych do wypełniania swoich służbowych obowiązków cywilnych. Praca i płacenie podatków: przyczynianie się do społeczeństwa. Spójrzeć przed siebie, nie na boki, jedząc w koleinie merytokratycznie. W każdym razie nic nie jest przypadkowe. Przyjechałem do Polski z jakiegoś powodu, którego jeszcze nie odkryłem. Coś przyciąga mnie do tego kraju, podobnie jak przyciąga mnie do piękna kobiet i literatury. Uważam się za artystę, ale nie jestem pewien, czy porządek i postęp potrzebują kogoś, kto podważa jeden z filarów cywilizacji. Edukacja trwa już od kiedy ludzie przestali rzucać kamieniami w siebie na powitanie.

W każdym razie nie walczę w żadnych istotnych bitwach w wojnie o zmianę społeczną; po prostu potykam się tu i tam. Tak więc, starałem się uczyć starego psa nowych sztuczek. Zrozumiałem jej punkt widzenia; ja też jestem stary i nie lubię niespodzianek. Tak mało lubię niespodzianek, że kiedy idę do publicznej łazienki i widzę zamkniętą pokrywę toalety, po prostu zmieniam toaletę. Ale ze względu na humor odpowiedziałem jej: „Co ty? Policja plagiatów Tinder?” a stamtąd wszystko stoczyło się bardzo stromym wzgórzem. Napisała: „Przepraszam, nie rozmawiam z nieznajomymi”. Jestem zapalczywy, a mój próg tolerancji dla bliskich umysłów jest bardzo niski, więc napisałem: „Jesteś stara i głupia.” „Przepraszam? !” Odpisała, więc napisałem: „Przepraszam, chciałem powiedzieć że jesteś za stara, żeby być tak głupia.” Nie byłem pewien, ile miała lat, ale wyglądała wystarczająco starszą, by móc rozmawiać z nieznajomymi, więc czułem, że moje słowa były uzasadnione. Gdyby powiedziała: „Przepraszam, nie szukam nowych znajomości”, nie zareagowałbym w ten sposób, ale z natury przeszkadzają mi ludzie, którzy ukrywają się za zasadami. Wierzę, że życie jest zbyt krótkie, by żyć powoli, więc lubię przyspieszać formalności i przechodzić bezpośrednio do części, w której się nienawidzimy.

Nauczyłem się przyspieszać formalności z doświadczenia. Kiedyś przyjaźniłem się z bardzo charyzmatycznym starszym mężczyzną z Włoch. Organizował spotkania włoskie, a nawet włoską lekcję grupową, w której brałem udział. Może podczas lekcji komentował trochę za dużo o dziewczynach i pożądaniu; Nie pamiętam dokładnie. Ale jedna z dwóch dziewczyn w grupie powiedziała po polsku: „Głodnemu chleb na mysli” i oboje się roześmiali. Rozumiał język polski, tak samo jak ja, więc wkrótce zrozumiał pełnego znaczenia jej słów. Było haniebne to że biedny stary człowiek mówił o pożądaniu seksualnym. Takie są sposoby świata, dowiedziałem się tego dnia: pogarda i hipokryzja. Ale on nie okazał obrazy i ja też nie. Jak powiedział Jezus: „Przebacz im, Boże, bo nie wiedzą, co robią”. Zmarł na raka półtora roku później, w swoim mieście we Włochy. Żaden z nich nie odwiedził go w szpitalu; chociaż młodsza odwiedziła go, gdy jeszcze był zdrowy, a nawet przyciągnęła wzrok włoskiego mężczyzny i przyjęła zaproszenie do wypłynięcia na jego jachcie. Ale w sumie kto odrzuciłby ofertę niewinnej rozrywki? Kto nie byłby wstydliwie hedonistyczny, gdyby nie było w nim wstydu?

Co dziwne, jesteśmy teraz razem. Po przełamaniu lodu powiedziała: „Nigdy nie jest się za stary, by być głupim, tak samo jak nigdy nie jest się zbyt młody, by być dupkiem”. Jak możecie sobie wyobrazić, nastąpiła gorąca rozmowa i pod koniec ta kobieta mnie oczarowała. Przez żywiła urazę przeciwko mnie, odmowiąc wszystkie moje zaproszenia, aby się spotkać, i za każdym razem znalazła wymówkę, by powiedzieć, że świat jest pełen dupków. Jej odpowiedzi były zabawne, ponieważ czasami nie miały sensu. Powiedziałbym: „ Wygląda na to, że dzisiaj mamy ładną pogodę” a ona odpowiedziała: „Tak, szkoda, że ​​świat jest pełen dupków”. W ogóle nie czułem się przywoływany. Nawet ją wspieram zwrotom takimi jak: „Tak, to darwinowska tragedia: Dupki zawsze przetrwają.” Nie mam ogona słomy, jak mówimy w Argentynie, co oznacza, że ​​mogę zbliżyć się do ognia, a nie ulegnę oparzeniu. Kiedyś dokuczałem jej, mówiąc jej o opowiadaniu, które pisałem, choć nic z tego nie było prawdą. „Kobieta ma dość swojego życia i zaczyna dać upust swoją frustracją przed pierwszym przechodniem. Zamiast obrażać się, on widzi to jako swoje przeznaczenie. Zamiast obelg, widzi krzyk rozpaczy, a zostanie nią oczarowany.”A jej reakcja była zupełnie nieoczekiwana. Powiedziała: „Ona nie ma dość życia, ale jest głęboko udręczona, ponieważ nie jest ponad tym wszystkim, jak większość ludzi, ale dba i martwi się. On reprezentuje wszystko, co przeszkadza jej w świecie, i nieszczęśliwie, nie może się wytrzymać i wybucha przed nim.” I tym zwrotem kupiła moje serce. Powiedziałem jej: „Proszę, nie wulgaryzuj moich słów, umieszczając je w kontekście, ponieważ muszę ci powiedzieć, że naprawdę cię lubię”.

Zaczęła się poddawać, aż zaakceptowała spotkanie. Nigdy nie byłem tak cierpliwy w całym moim życiu. Jestem pisarzem, więc słowa są dla mnie bez znaczenia, ale jej jakoś podniosło moje zainteresowanie, więc udało nam się niewinnie pogadać, aż zniknęła jej irytacja.

soyjuanma86

I'm a writer born in Argentina, but currently living in Poland. I work as an English and French teacher, translator and copywriter.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.